ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Praktyka

Fotografuj w ogrodzie - nie tylko kwiaty

2018-07-05
2 komentarzy
18
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Fotografuj w ogrodzie - nie tylko kwiaty
Tam, gdzie są rośliny, są też owady! Podejdź bardzo blisko, a zobaczysz, że w zaroślach roi się od małych stworzeń

Różnorodność gatunków fauny żyjących w przydomowych ogródkach jest wprost niesamowita. Ich sfotografowanie może być jednak trudne. Latają szybko tam i z powrotem, a większość z nich odfruwa lub ucieka, gdy tylko ustawisz aparat, a czasem nawet wcześniej. Istnieje jednak kilka sztuczek, pozwalających zwiększyć szanse na zarejestrowanie świetnego ujęcia.

Zacznijmy od statystyki. Im więcej owadów występuje na danym terenie, tym bardziej prawdopodobne będzie uchwycenie jakiegoś, pozostającego akurat w bezruchu. Do miejsc, gdzie zawsze coś się dzieje, należą brzegi stawów lub rzek. Jeśli nie masz takich akwenów w swojej okolicy, spróbuj znaleźć dowolną inną lokalizację, która jest naturalnie wilgotna lub podmokła. Zajrzyj na przykład pod kamienie lub kawałki drewna, znajdujące się w ogrodzie. Ziemia pod nimi będzie tętnić życiem. Drugim ważnym czynnikiem jest pora dnia. Najlepszy jest wczesny ranek. Powinieneś wybierać się na sesję, jeszcze zanim opadnie poranna rosa. O tej porze światło jest miękkie i ma ciepły odcień, a temperatura powietrza niższa, co sprawia, że owady są powolne i spokoje. Przy odrobinie szczęścia – trafisz na żyjątko pokryte kropelkami rosy i suszące się w słońcu.


Zawsze ogniskuj obiektyw na głowie owada. Inne szczegóły mogą pozostać nieostre
Zawsze ogniskuj obiektyw na głowie owada. Inne szczegóły mogą pozostać nieostre

Niezależnie jednak od tego, jak bardzo są ospałe, podczas ich fotografowania najlepiej trzymać aparat w rękach, dzięki czemu można podążać za nimi i wykorzystać nawet najbardziej ulotne momenty ich bezruchu. Jeżeli masz wyjątkowo niestabilną rękę użyj monopodu. Jeśli chodzi o ustawienia aparatu, to najważniejszym czynnikiem jest przysłona.

Wykorzystaj zieloną roślinność do wyodrębnienia tematu i unikaj rejestrowania wchodzących w kadr rozpraszających źdźbeł trawy.

Ponieważ robisz zdjęcia z niewielkiej odległości, powinieneś wybrać otwór względny nie większy niż f/8. W ten sposób duża część owada widoczna w kadrze będzie ostra. Należy również rozważyć, jaki ustawić czas otwarcia migawki. Największą gwarancję uzyskania ostrego obrazu daje zastosowanie czasu naświetlania rzędu 1/1000 s lub krótszego. Aby możliwe było ustawienie takiego czasu ekspozycji, konieczne może się okazać zwiększenie czułości matrycy. Lepiej jest mieć bowiem zdjęcie trochę zaszumione, niż niewyraźne i przez to całkowicie nieprzydatne.


Pary ważek równoskrzydłych można spotkać bardzo często. Postaraj się uchwycić je w locie
Pary ważek równoskrzydłych można spotkać bardzo często. Postaraj się uchwycić je w locie

Chcąc fotografować owady w locie, zmień ustawienia autofokusa. Rejestruj sekwencje ujęć przy maksymalnej częstotliwości wykonywania zdjęć w serii i włącz tryb ciągłego ustawiania ostrości. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zarejestrowanie ostrego obrazu.

W przypadku fotografowania owadów, warto także pomyśleć o tle. Wykorzystaj zieloną roślinność do wyodrębnienia tematu i unikaj rejestrowania wchodzących w kadr rozpraszających źdźbeł trawy.

Jak sfotografować ważki? Wyjdź z domu wcześnie rano...

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl